Цікавий та корисний захід у гуртожитку № 6

У рамках проведення позааудиторної виховної роботи та з метою урізноманітнення форм роботи студентського наукового гуртка у гуртожитку №6 факультету агротехнологій і екології 28 листопада 2019 року був проведений День кафедри генетики, селекції та захисту рослин. У читальному залі гуртожитку на цей захід зібралися не тільки члени студентського наукового гуртка кафедри, але й численна група студентів, яку заледве вміщав читальний зал. У простій, невимушеній, по-домашньому теплій обстановці студенти змогли ближче ознайомитися із кадровим потенціалом кафедри, науковими і дидактичними здобутками кожного викладача зокрема, їх уподобаннями та громадською роботою.
У цей вечір до студентів завітали завідувач кафедри генетики, селекції та захисту рослин П.Д.Завірюха, доцент О.М. Андрушко, в.о. доц. І.Л. Тригуба, ст.викл. Г.М. Корпіта, ст. викл. О.О. Дудар, ст. лаборант Г.Я. Кошель, лаборант М.В. Павлечко.
З ґрунтовною, всеохоплюючою доповіддю, насиченою ілюстративним матеріалом, натхненно виступив професор П.Д. Завірюха. У ній ішлося про історію створення та становлення Львівського НАУ від рільничої школи  до національного університету, і у цьому контексті показано створення і розвиток кафедри генетики, селекції та захисту рослин. Доцільно зазначити, що нині кафедра є однією із найстаріших в університеті і започаткована вона у далекому  1901 році Казиміром Мічинським (старшим), тобто є ровесницею Академії рільничої  у Дублянах. Саме у цей час Казимір Мічинський (старший) організував і очолив кафедру рослинництва, а при ній – секцію генетики і селекції рослин.
Промовець окреслив не тільки історичний аспект розвитку кафедри, але акцентував особливу увагу на її сьогоденні. Зокрема, відміченні здобутки і досягнення кафедри у навчальній, навчально-методичній і науково-дослідній роботах. З цікавістю присутні прослухали інформацію про результати роботи кафедри в царині селекції картоплі, адже студенти факультету беруть у цьому процесі безпосередню участь і причетні до виведення низки нових сортів «другого хліба».
А згодом всі присутні мали можливість оцінити смакові і кулінарні якості бульб у сортів картоплі, які виведені колективом кафедри за участю у селекційному процесі і самих студентів. На розсуд дегустаторів були представленні 4 зразки сортів картоплі, зашифровані під відповідними номерами. За міжнародною 9-бальною шкалою студентам-дегустаторам необхідно було оцінити наступні органолептичні і смакові якості бульб: 1) запах вареної бульби; 2) розсипчастість м’якуша; 3) консистенція м’якуша; 4) безпосередньо смакові якості бульб (дуже смачні – 9 балів, смачні – 7, середньо-смачні – 5, несмачні – 3, дуже несмачні – 1 бал); 5) потемніння м’якуша (зразу після варіння і через 0,5 год). З урахуванням усіх вищезазначених показників якості була визначена загальна дегустаційна оцінка  зварених бульб у чотирьох сортозразків картоплі.
З надзвичайно великими емоціями, а іноді і суперечками підходили студенти до оцінки кулінарних і смакових якостей бульб у запропонованих сортів, виставлення конкретних балів та занесення їх у спеціальний дегустаційний листок. Згодом при дешифруванні зведених результатів  дегустації виявилося, що максимальну оцінку за смакові якості отримав сорт картоплі Західна  селекції Львівського НАУ – 7.9 бала за міжнародною 9-бальною шкалою. На другому і третьому місцях опинилися сорти картоплі селекції нашого університету Воля і Зваба, смакові якості бульб яких студентами було оцінено відповідно на 7.5 і 7.4 бала, і останнє, четверте місце за кулінарними та смаковими якостями бульб посів сорт картоплі зарубіжної селекції – 6,2 бала (з етичних міркувань назву якого не подаємо).
А завершився цей чудовий вечір загальним частуванням печивом і солодощами та душевними розмовами викладачів зі студентами про державу, мистецтво, культуру, спорт, особисті уподобання та мрії і викладачів, і студентів. Словами щирої вдячності та гучними аплодисментами були нагородженні викладачі і допоміжний персонал кафедри генетики, селекції та захисту рослин за чудово організований і так цікаво проведений День кафедри. Проведення такого заходу підсилило гордість студентів за те, що вони навчаються у найкращому університеті, яким є Львівському НАУ, і є частиною великої університетської родини.


Викладачі кафедри Петро Данилович Завірюха та Олександр Васильович Панасюк навчалися на курсах підвищення  кваліфікації наукових працівників при Селекційно-генетичному інституті – Національному центрі насіннєзнавства та сортовивчення за напрямками теоретичні основи селекції, селекція і насінництво с.г. культур, ДНК-технології та культура  in vitro в селекції та отримали посвідчення слухачів курсів підвищення кваліфікації наукових працівників.


Колектив кафедри генетики селекції та захисту рослин спільно з працівниками НДВ створив та передав у державне сортовипробування гібрид картоплі, який отримав назву Зваба, про що свідчить повідомлення, отримане з Українського інституту експертизи рослин (№ заявки 16088009)


Студенти гуртка взяли активну участь у Звітній студентській науковій конференції за результатами наукових досліджень 2015 року, яка відбулася на кафедрі генетики, селекції та захисту рослин 12 квітня 2016 року. Кращими визнано доповіді наступних студентів: Д.А. Калащук, С.І. Кубійович та О.А. Король. Кращою визнано доповідь студентки Д.А. Калащук.


У період 20-21 квітня 2016 року студенти-гуртківці кафедри генетики, селекції та захисту рослин брали участь у закладанні дослідів згідно із тематикою дипломних робіт.
Роботи виконувались під керівництвом викладачів кафедри генетики, селекції та захисту рослин, і провідного спеціаліста галузі рослинництва М. Г. Коновалюка.


День кафедри селекції, генетики та захисту рослин

29 квітня 2015 року відбувся День кафедри селекції, генетики та захисту рослин за участі директора наукової бібліотеки ЛНАУ доцента, кандидата історичних наук Любові Арсентіївни Пинди, завідувача інформаційно-бібліографічним відділом Світлани Володимирівни Шафранської та бібліотекаря І категорії Марії Павлюх.

Директор наукової бібліотеки Любов Пинда ознайомила студентів та працівників кафедри зі станом книгозабезпечення 16-ти навчальних дисциплін, які викладаються на кафедрі, здійснила огляд повнотекстових баз даних електронної бібліотеки українського видавництва «ЦУЛ». Вона згадала також про сучасні інформаційні портали з селекції, генетики та захисту рослин. Виступ доцента Любові Арсентіївни супроводжувався мультимедійною презентацією, яку підготувала Світлана Шафранська.

Марія Павлюх здійснила огляд сучасної художньої літератури. Слухачі зацікавлено слухали про поезію, есеїстику, українські детективи. Марія Павлюх відзначила лауреатів премії ВВС «книга року» українських прозаїків – Ярослава Мельника (фантаста) та Софію Андрухович (історична проза), а також популярного в Європі Андрія Куркова. Другою частиною огляду художньої літератури були книги про Майдан і події 2014 року.

Закінчився День кафедри селекції, генетики та захисту рослин закликом професора Петра Даниловача Завірюхи до студентів читати, пізнавати і дозрівати не тільки як фахівці чи освічена еліта, а й також як свідомі патріоти своєї землі.

Powered by Web Agency