27 січня 2021 року на VI парі в аудиторії 287 лекційного корпусу у групі  Еко-21 відбулась виховна година  на тему «Трагедія, історія, пам’ять», яка присвячена Дню Соборності України та вшануванню пам'яті героїв Крут. Куратор групи –  доцент Оксана Тимофіївна Мазурак.

13 листопада 2020 року на запрошення адміністрації Регіонального ландшафтного парку «Верхньодністровські Бескиди» доценти кафедри екології Н.Є. Панас та Г.А. Лисак взяли участь у відкритті маркованого туристичного маршруту «Грозова брама», реалізація якого відбулася в рамках проєкту «Розвиток туристичної інфраструктури в межах регіонального ландшафтного парку «Верхньодністровські Бескиди».

Проєкт з ознакування маршруту здійснено в рамках Програми підтримки ініціатив місцевих карпатських громад, яка втілюється Асоціацією «Єврорегіон Карпати – Україна» та фінансується за кошти обласних бюджетів Львівської, Закарпатської, Івано-Франківської, Чернівецької областей.

Ознакований маршрут «Грозова брама» починається від однойменної зони відпочинку, яка розташована біля підніжжя Маґури-Лімнянської в урочищі Бабинець, та веде на найвищу гору Старосамбірщини – Маґуру-Лімнянську (1022 м). Маршрут пролягає місцевістю, де збережені народна обрядовість, звичаї і традиції жителів Старосамбірщини. Цікавими локаціями на маршруті є церква Богоявлення Господнього (1817 р.), гідрологічна пам’ятка природи місцевого значення «Джерело мінеральної води в с. Грозьово». Інфраструктуру туристичного шляху доповнюють два відпочинкові осередки, реалізовані у 2020 році.

Участь у відкритті мальовничого маршруту Старосамбірщиною взяли також представники відділу біоресурсів та заповідної справи департаменту екології Львівської облдержадміністрації, управління туризму та курортів, органів місцевого самоврядування, природоохоронних організацій, наукових установ, місцеві жителі.

Кафедра екології Львівського національного аграрного університету тісно співпрацює з низкою об’єктів природоохоронного фонду, представники яких є стейкхолдерами підготовки здобувачів вищої освіти, що навчаються за ОПП «Екологія» та ОПП «Технології захисту навколишнього середовища». Угода про співпрацю між університетом та Регіональним ландшафтним парком «Верхньодністровські Бескиди» передбачає використання об’єкту ПЗФ як бази практик студентів, а також тісну співпрацю щодо допомоги в теоретичному обґрунтуванні оптимізації та розвитку мережі регіонального ландшафтного парку. Адже розвиток ландшафтних парків передбачає не лише охорону заповідних природних комплексів і об’єктів, але й створення умов для ефективного туризму, залучення інвестицій в регіон та пізнавального відпочинку.


Форум юних екологів Львівщини «Дотик природи–2020»

16 жовтня 2020 року доцент кафедри екології, кандидат біологічних наук Наталія Євгенівна Панас стала членом журі Форуму юних екологів Львівщини «Дотик природи–2020», що відбувався в рамках Всеукраїнської ювілейної естафети «Стежками юннатівського руху» з нагоди 95-річчя юннатівського руху в Україні.
Форум проходив на базі КЗ ЛОР «Львівський обласний центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді» у дистанційному форматі з використанням платформи ZOOM. Учні закладів загальної середньої та позашкільної освіти області презентували власні дослідницько-експериментальні проєкти у номінаціях: екологія, ботаніка, гідробіологія та валеологія. Цікавою та різноманітною була тематика екологічних проєктів: дослідження екологічного стану кризових територій міста; оцінка рівня забруднення повітря чадним газом; дослідження якості питної води; хімічний аналіз ґрунту; вплив відпрацьованих батарейок на ґрунти та рослини; вивчення способів боротьби з бур’янами на тротуарній плитці; вплив тютюнового диму на живі організми; вплив зубної пасти на стан зубів тощо. Найбільшу активність продемонстрували учасники з Яворівського, Бродівського, Сокальського та Пустомитівського районів.
Всім учасникам дякуємо за змістовні доповіді та бажаємо нових наукових досягнень!


Науково-практичний семінар гуртка «Хімія і технології» кафедри екології на тему «Озон в житті людини»

28 вересня 2020 р. на кафедрі екології факультету агротехнологій і екології Львівського НАУ відбувся науково-практичний семінар гуртка «Хімія і технології» на тему  «Озон в житті людини», присвячений Міжнародному дню озонового шару. У заході взяли участь викладачі кафедри і студенти-екологи. Семінар організовано і проведено з урахуванням відповідних карантинних обмежень, які дозволили комбінувати різні форми реалізації програми з залученням сучасних засобів відеозв’язку, зокрема платформи Zoom.

Мета практичного семінару включала такі основні аспекти:

- науковий (проаналізувати проблеми атмосфери, оцінити сучасний стан повітряного простору України; розкрити суть і джерела негативного впливу антропогенного чинника на якісний стан атмосфери та О3; розглянути причини, сутність та можливі наслідки глобальних екологічних катаклізмів на Землі, зокрема для тропосфери; запропонувати заходи та методи, спрямовані на покращення якісного стану повітряного простору);

- пізнавальний (розширити уявлення про стан атмосфери України та світу; навести приклади негативного впливу техногенезу на повітряний простір та здоров’я людини; систематизувати знання про хімічні та фізико-хімічні властивості озону, його функції в природі, процеси окиснення, розпаду та методи очищування озоном, його використання);

- розвиваючий (розвивати аналітичне мислення, вміння і навички прогнозування ситуацій, систематизувати та узагальнювати екологічно-інформаційний матеріал, робити висновки та надавати рекомендації);

- виховний (виховувати почуття відповідальності за майбутнє планети, чистоту повітряного простору, прагнення до гармонії, людяності, доброти, почуття патріотизму, дбайливе ставлення до природи, особисту відповідальність за охорону навколишнього середовища).

На початку роботи семінару зі вступним словом виступив завідувач кафедри екології, к.б.н., доцент Петро Романович Хірівський, який акцентував увагу присутніх на важливості дослідження причин руйнування озонового шару та застосування цієї інформації для запобігання даному процесу.

У процесі роботи учасниками засідання були представлені презентації і доповіді на наступні теми: «Озон: хімічна будова та властивості» (доповідач – Іван Годунов, група Еко-21); «Як мінімізувати вплив антропогенних чинників на якість повітря?» (доповідач – Юрій Петрощук, група ТЗ-12СП); «Озоновий шар: роль у природі та екологічні небезпеки» (доповідач – Ростислав Голяк, група Еко-21); «Озон в медицині», доповідач – Олег Ланковський, група Еко-41; «Технології озонування води» (доповідач – Ірина Бригас, група ТЗ-41); «Людина і озон» (доповідач – Олег Кушнір, група Еко-21). Студенти та викладачі взяли участь у конкурсі «Роль повітря (кисню) у прислів’ях та приказках, піснях і віршах». Після закінчення доповідей викладачі та студенти кафедри активно долучились до обговорення.

На завершення присутні заслухали доповідь к.т.н., доцента кафедри екології Оксани Тимофіївни Мазурак на тему «Озон – джерело життя на землі», яка підкреслила необхідність збереження озонового шару, який фільтрує сонячне проміння і запобігає шкідливому впливу ультрафіолету на поверхню Землі, тим самим зберігаючи життя на планеті, та підвела підсумки семінару.

За результатами засідання науково-практичного семінару грамотами та подяками кафедри екології факультету агротехнологій і екології були відзначені кращі доповідачі. Щиро вітаємо учасників семінару і бажаємо подальших наукових здобутків!В рамках XХ Міжнародного студентського наукового форуму «Студентська молодь і науковий прогрес в АПК» 22-24 вересня 2020 року в онлайн-режимі на платформі Zoom на факультеті агротехнологій та екології відбулися наукові засідання у двох секціях, а саме «Екологічна безпека сільськогосподарського виробництва» і «Сучасні агротехнології та тенденції їх розвитку». Учасниками засідань були студенти Львівського національного аграрного університету, Національного університету біоресурсів і природокористування України, Харківського національного аграрного університету ім. В. В. Докучаєва, Шацького лісового колежу ім. В.В. Сулька, Державної вищої школи ім. Шимона Шимоновича в м. Замості, Західно-поморського технологічного університету в Щецині, Варшавського університету природничих наук, Екологічного коледжу Львівського національного аграрного університету.
Основна тематика наукових доповідей студентів на конференції «Екологічна безпека сільськогосподарського виробництва»:
- актуальні питання у сфері відновлення порушених земель після видобутку бурштину;
- оцінка екологічного стану території Львівського полігону твердих побутових відходів та його впливу на довкілля;
- вплив сполук важких металів Львівського полігону ТПВ на екологічний стан природних об’єктів;
- використання оперативної дистанційної відеоінформації для оцінки антропогенного впливу на стан поверхневих вод.  
Суттєву увагу було приділено вивченню екологічного стану ґрунтів в умовах техногенних забруднень, формуванню фітоагроценозів і їх впливу на стан ґрунтів, дослідженням екологічних проблем енергоощадження та альтернативної енергетики, що базується на ресурсах відходів с.-г. виробництва, структурній організації угруповань колембол в агроценозах, особливостям ведення сільського господарства на забруднених радіонуклідами територіях, застосуванню технологій озеленення дахів.
Підсумки роботи Міжнародного студентського наукового форуму «Студентська молодь і науковий прогрес в АПК» були підведені деканом факультету агротехнологій і екології, доцентом В.В. Бальковським та озвучені в ухвалі. За результатами роботи конференції учасники отримали грамоти за участь.
Всім учасникам дякуємо за змістовні доповіді та бажаємо нових наукових досягнень!


2 липня 2020 року в онлайн-режимі на платформі Zoom відбулося планове засідання науково-педагогічного колективу кафедри екології.

На порядку денному було обговорення підготовки до акредитації ОП «Екологія» та результатів рейтингового оцінювання роботи науково-педагогічних працівників кафедри за 2019–2020 н.р. Завідувач кафедри П.Р. Хірівський окреслив напрями проведення навчально-методичної, науково-дослідної та організаційної роботи на кафедрі у новому навчальному році з врахуванням можливого дистанційного навчання, а також наголосив на цьогорічній вступній кампанії та необхідності дистанційних профорієнтаційних заходів.Науковий гурток «Юний хімік» – від теорії до практики

Гурток кафедри екології «Юний хімік» орієнтований на розвиток інтересу до природничих наук, формування наукового світогляду, розширення кругозору студентів, вміння оцінювати вплив техногенних полютантів на людину і природне середовище, здатності аналізувати проблеми та їх вирішення в області екології, агрономії, інших галузей АПК.

Завданнями гуртка є поглиблення знань студентів із розділів навчальної дисципліни «Хімія» для набуття ним наступних компетентностей: здатність до абстрактного мислення, аналізу та синтезу; знання та розуміння предметної області та розуміння професійної діяльності; здатність застосовувати знання у практичних ситуаціях; навички здійснення безпечної діяльності; здатність до пошуку, оброблення та аналізу інформації з різних джерел; здатність застосовувати знання та розуміння фізіологічних процесів сільськогосподарських рослин для розв’язання виробничих технологічних завдань; здатність оцінювати, інтерпретувати й синтезувати теоретичну інформацію та практичні, виробничі і дослідні дані в галузях сільськогосподарського виробництва; здатність науково обґрунтовано використовувати добрива та засоби захисту рослин з урахуванням їхніх хімічних і фізичних властивостей та впливу на навколишнє середовище.

На заняттях гуртка викладачі хімії застосовують різні форми подачі матеріалу: лекторії, наукові семінари, практичні та лабораторні заняття тощо.


В усьому світі зростає кількість технологій, які використовують іонізуючу радіацію, а разом з тим – кількість джерел випромінювань, що підвищує імовірність їх виходу з-під контролю. У перші роки після аварії на Чорнобильській АЕС перелік спеціальностей у закладах вищої освіти, де були введені радіологічні дисципліни, значно зріс, що цілком виправдано.
Засвоєння теоретичних знань студентами під час навчального процесу з дисципліни «Радіоекологія» найкраще відбувається на практиці. Важливою складовою підвищення компетентних навиків майбутніх екологів є безпосередня робота з приладами на різних об’єктах для замірів радіаційного фону бета- та гамма-випромінювання.
Лабораторне заняття з дисципліни «Радіоекологія» зі студентами групи Еко-31 факультету агротехнологій і екології проводить к.с.-г.н., асистент кафедри екології А. І.Дидів.


12 листопада 2019 р. викладачі кафедри екології ЛНАУ відвідали міжнародну агропромислову виставку EuroAGRO – 2019.
EuroAGRO – це професійний майданчик, де вітчизняні виробники мають можливість продемонструвати свої досягнення у сфері сільського господарства та ознайомитися із новітніми технологіями та рішеннями європейського аграрного ринку, взяти участь у дискусіях та обговорити перспективи та можливі проблеми в українському сільському господарстві.


Ми живемо на чудовій, багатій, мальовничій землі – на нашій славній Україні. Ми українці і любимо свою землю, свій рідний край з його народними традиціями, славною історією, мальовничою природою, багатою мелодійною мовою.

Згідно з указом Президента України 9 листопада оголошено Днем української писемності та мови. Але засновано його було значно раніше – ще в 1917 році – на честь преподобного Нестора Літописця. Він став достойним послідовником творців слов’янської писемності Кирила та Мефодія.

Пройшла наша мова тернистий і важкий шлях. Мову нашого простого українського народу передав нам у спадок Григорій Сковорода, вдосконалив її І.П. Котляревський, а основоположником сучасної української мови став наш великий Кобзар – Т.Г. Шевченко. Він наказував нам, щоб ми любили, знали і вивчали її. Наш народ зберіг силу Кобзаревого слова.

Тому це свято не обійшло і кафедру екології, зокрема групи Еко-31 та Еко-12сп. Куратори-наставники в. о. доцента Н.Я. Лопотич та доцент Н.Є. Панас провели виховну годину цікавої і корисної інформації «Шануй мову свою калинову». Студенти нашої кафедри з цікавістю прослухали розповідь про життєвий шлях Нестора Літописця, про становлення української мови. З жвавим інтересом були переглянуті відеоматеріали про виникнення і розвиток української мови, прозвучали пісні про нашу рідну мову.

Такі заходи допомагають нашим студентам глибше пізнати історію рідної мови, а також дають змогу більш детально вивчити нашу мову.

Для кожного народу дорога його мова, а нам, українцям, найближча до серця – українська. Тож давайте ж разом вивчати, зберігати та примножувати українську мову, і нехай нашому роду ніколи не буде переводу.


Засідання науково-технічної ради парку-пам’ятки садово-паркового мистецтва «Дублянський»
13 березня 2019 р. відбулося засідання науково-технічної ради парку-пам’ятки садово-паркового мистецтва «Дублянський» ЛНАУ. Розглядали питання про оновлення складу науково-технічної ради парку і про вибори голови парку.
Схвалили проект старшого наукового співробітника Інституту екології Карпат О.О. Кагала  «Про етапи реалізації Проекту організації території парку пам’ятки  садово-паркового мистецтва «Дублянський».


14 грудня викладачі кафедри екології долучилися до благодійної акції «Подарунки від Св. Миколая для потребуючих сімей Личаківського району».

Акція організована о. Андрієм Боднаром, настоятелем церкви Покрови Пресвятої Богородиці, що знаходиться у Львові на вулиці Личаківській, 175. Усі охочі мали змогу принести продукти харчування, одяг, дитячі іграшки для малозабезпечених і багатодітних сімей та одиноких людей. Викладачі кафедри екології за зібрані кошти купили і передали потребуючим 40,5 л меду. Також було зібрано одяг і дитячі іграшки для дітей-сиріт, які виховуються в «Родинному домі» при церкві Покрови Пресвятої Богородиці.

Нехай Святий Миколай завітає в кожну оселю та подарує українцям мир, здоров’я і любов.


Вміння застосувати набуті знання та практичні навики у ході навчального процесу й подальшій професійній діяльності – вимога сьогодення для майбутнього фахівця. Таким принципом керуються викладачі кафедри екології, допомагаючи студентам оволодіти необхідним базовим потенціалом для подальшого росту та утвердження в обраній спеціальності. Хімія, як природнича наука, є необхідною сходинкою на цьому нелегкому шляху. На лабораторних заняттях студенти-першокурсники мають можливість не тільки поглибити свої знання, але й застосувати їх на практиці для вирішення агроекологічних та технічних завдань обраної професійної діяльності.
Лабораторне заняття з неорганічної та аналітичної хімії зі студентами групи АГ-11 факультету агротехнологій і екології проводить доцент кафедри екології О.Т. Мазурак.


24.11.17 р. викладачі кафедри екології (М.Я. Онисковець, Н.Я. Лопотич, О.Р. Фромета) провели профорієнтаційну роботу у школах Сколівського району Львівської області. Учні 11 класів були ознайомлені із правилами вступу та умовами навчання і проживання у Львівському НАУ, а також отримали інформаційний матеріал, який дає багато відповідей на запитання абітурієнтів. На завершення зустрічі учні заповнили анкети, в яких висловили бажання навчатись у ЛНАУ, а особливо їх зацікавили нові спеціальності факультету агротехнологій і екології.15 листопада 2017 р. на кафедрі екології ЛНАУ відбувся науковий онлайн-семінар, у якому взяли участь викладачі кафедри і студенти-екологи. Присутні заслухали доповідь директора Науково-дослідного центру, доктора філософії з хімічних наук, історика науки Юлії Давидівни Сістер (Ізраїль) на тему: «Екологічні дослідження наявності пестицидів в об'єктах навколишнього середовища, харчових продуктах та біологічних середовищах». Після закінчення доповіді співробітники та студенти кафедри активно долучились до обговорення.
10 жовтня 2017 відбулося виїзне засідання студентського наукового гуртка «Екологія» у Яворівському національному природному парку під керівництвом викладачів кафедри екології к.б.н., в.о. доц. М. Я. Онисковець та к.с.-г.н. в.о. доц. Н. Я. Лопотич. Проведено засідання круглого столу на тему «Природні та рекреаційні ресурси Яворівського національного природного парку» за участі директора Яворівського НПП  М.В. Біляка.


Спогади про літню практику з ботаніки

Студенти факультету агротехнологій і екології спеціальностей «Агрономія» та «Екологія» усвідомлюють важливість озброєння практичними навиками з ботаніки, адже висококваліфікований фахівець сільського господарства повинен вміти здійснювати геоботанічні описи рослинності різних екотопів, знати види рослин, оберігати і збагачувати рослинний світ.

Цього літа студенти разом із викладачем Галиною Антонівною Лисак досліджували стан дендропарку ЛНАУ, вивчали його вплив на формування мікроклімату території університету та розробили рекомендації щодо його покращення, а також здійснювали геоботанічний опис лісових, лучних, штучних фітоценозів.

Проте найбільше запам’яталася екскурсія у Ботанічний сад Львівського національного університету імені І. Франка. Ця установа виконує навчальну, науково-дослідну та природоохоронну функцію. У структуру ботанічного саду входять відділи природної трав'яної флори, дендрології, культурної флори та озеленення, тропічних і субтропічних рослин, фізіології та біохімії рослин. Всього колекція ботанічного саду налічує понад 5000 видів рослин. Хоча територія відносно невелика (16,5 га), захоплює естетичний вигляд відділів та ландшафтний дизайн.

У оранжереї ботанічного саду зростає понад 489 видів рослин. Унікальними серед них є колекції саговників, пальм, сукулентів, плющів, папоротей, орхідей, інших тропічних і субтропічних рослин. Екскурсію в оранжереях для студентів провела співробітник ботанічного саду Марія Іванівна Лишак.

Колекція Ботанічного саду налічує 64 види червонокнижних рослин, що включають 12 ендеміків і 17 реліктів, а також біля 20 видів «біблійних» рослин, серед яких Ісусове, Юдине, Адамове дерево (павлонія пухнаста) тощо. Окрім того, у ботанічному саду є плантації сільськогосподарських культур: зернових, пряних, олійних, текстильних. Також проводяться дослідження алелопатичного впливу клумбових рослин на городні, як один із способів захисту від шкідників.

Такі екскурсії запам’ятовуються назавжди і залишають міцні ботанічні та екологічні знання.


Відкрита виховна година «Екскурсія  пам’ятними історико-культурними місцями України»

Нещодавно у групі Еко-44 (куратор – Лисак Г.А) в музеї народної архітектури «Шевченківський гай» була проведена відкрита виховна година «Екскурсія пам’ятними історико-культурними місцями України».

Екскурсія проводилася з метою  навчити студентів розрізняти особливості культури і  побуту етнічних регіонів України: Лемківщини, Бойківщини, Закарпаття, Гуцульщини, Буковини, Поділля, Полісся. Під час заняття студенти навчилися  самостійно готувати презентації регіону і подали свої пропозиції щодо покращення облаштування музею та розрахували рекреаційне навантаження на його територію.  Виховна година завершилася виконанням гімну України.

Детальніше ТУТ


Зарваниця – духовна скарбниця виховання студентів ЛНАУ

Напередодні Великодніх свят кожна віруюча людина намагається проаналізувати своє християнське життя, свої вчинки. Виникає особлива потреба у виборі власної громадянської позиції у суспільстві. Наш життєвий устрій повинен докорінно змінитися. Ми усвідомлюємо, що повинні пройти важкий шлях очищення і у цьому випробуванні. Віра у Боже благословення України, наших родин повинна бути дуже міцною!

Джерелом духовного натхнення студенти та викладачі Львівського національного аграрного університету обрали святині Зарваниці. Невеличке подільське село (всього 300 жителів) стало об’єктом паломництва не тільки християн Західної України, але й цілого світу. Тут відбуваються літургії, які нараховують до 500000 вірян. А все розпочалося з появи у цих краях київського ченця-монаха. Він тікав від переслідувань татар. Знесилений, голодний монах опинився на узліссі Поділля. Щира довга молитва до Богородиці, поринула його у глибокий сон. У сні відкрилась перед ним надзвичайно гарна місцина, а в серпанку краєвидів стояла Матінка Божа. Коли він прокинувся, то побачив красу цієї місцини, а серед заквітчаної трави – джерело чистої води, у якому світилася ікона  Пресвятої Діви Марії з малим Ісусиком на руках. Чернець пригадав сон і склав поклін Пречистій. Це місце, де зарвав його сон, назвав Зарваницею. Згодом він збудував біля кринички каплицю і помістив у ній ікону Богоматері. Підтвердженням цієї легенди є сучасна каплиця біля джерела, у якій сидить фігура ченця, що молиться за здійснення бажань кожного прихожанина. Наші студенти також взяли активну участь у написанні побажань.

У літописах заснування Зарваниці датується 1458 роком, коли один з власників села Роман Охоцький знайшов на його території речі скіфського воїна. У 1662-1688 рр. Зарваниця була знищена татарськими нападниками. Вони спалили церкву і монастир, але ікону вдалось врятувати. Її переховувала на горищі сім’я Юлії Монастирської до 1980 р.

Сучасна Зарваниця – це не лише село Теребовлянського району Тернопільської області, що розташоване на лівому березі річки Стрипа, але й великий духовний центр християн усього світу. Зараз на цьому місці споруджено комплекс церковних споруд із Собором Зарваницької Матері Божої, що належать Українській Греко-Католицькій Церкві.

Святинями Зарваниці є Чудотворна ікона Матері Божої, Розп’яття Ісуса Христа та мироточиві мощі. Зарваницька ікона – одна з найдавніших в Україні (ХІІІ ст.). Її коронація відбулася у 1867 році папою Пієм ІХ, тоді й Зарваниця отримала статус Місця відпустового. Сюди приходили люди з хворобами, різними проблемами і за посередництвом Образу та цілющої джерельної води позбавлялися недуг.

Наше паломництво розпочалося з місця знаходження Чудотворної ікони Матері Божої в старій Парафіяльній церкві Пресвятої Тройці та Покров Пресвятої Богородиці. Вражає розпис церкви та місцезнаходження Чудотворної ікони. Казання священика, сповідь, спільна молитва, прикладання до Образу, благословення мощівником зумовили бажання багатьох присутніх довше перебувати у цій святині.

Весняна сонячна погода підсилила радість нашого перебування на цій святій землі. Новозбудований храмовий комплекс, помітний завдяки високій дзвіниці, зустрів нас привітаннями ченця Надбрамної церкви Благовіщення. Надихнувшись святою водою цілющого джерела, ми пройшли Хресну дорогу. Особливі спогади пов’язані з дерев’яною церквою Різдва пресвятої Богородиці, яка розміщується на вершині Хресної дороги. Відчуття Божої благодаті та гордість за майстерність українських різьбярів наповнювали наші серця.

Погляд заворожує чотириярусна дзвіниця (висота із хрестом 75 м). Цю сакральну споруду створив тернопільський архітектор Михайлом Нетриб’як у співавторстві з Анатолієм Водоп’яном та Ігорем Гебурою. Їм вдалося гармонійно поєднати місцеві мальовничі пейзажі з величною мрією християн – прагненням до світла, до Бога.

В центрі майдану – архітектурна композиція, яку створили скульптори Олесь Маляр і Дмитро Пилипяк, архітектор Данило Чепіль. На висипаному пагорбку встановлено гранітний постамент, на якому – відкрита каплиця з стелою Богоматері. Стела виготовлена з дорогого карарського мармуру і повернута в бік Собору Зарваницької Божої Матері. Він збудований до 2000-ліття Різдва Христового біля цілющого джерела, на схилі гори. Висота – 28 м. 22 липня 2002 року собор був освячений главою Української греко-католицької церкви кардиналом Любомиром Гузаром. Кострукція церкви містить арочні вікна і створює світле відчуття Святості та Божої благодаті. Стіни розписані образами сучасних канонізованих святих: митрополит Андрей Шептицький, Патріарх УГКЦ Йосиф Сліпий, монахиня  Йосафата та багато інших.

Завершилось наше паломництво відвідуванням джерела святої Анни. Купіль Святої Анни в Зарваниці освятили в 2009 році. Унікальність води полягає у тому, що вона не замерзає і не нагрівається. Температура тут завжди стала: і влітку, і взимку – близько десяти градусів тепла. Проте лише одна людина змогла зануритись у святу купіль, переконано вірячи у цілющу властивість води.

Залишаючи Зарваницю, ми, сповнені Божої ласки, спішимо принести її у свої сім’ї, у свій навчальний заклад, щоб кожна людина хотіла жити у злагоді з собою та Божими законами. З наступаючим Великоднем!


Скачати ФОТОЗВІТ


Powered by Web Agency