23 лютого 2023 року проведено тематичну виховну годину зі студентами групи АГ-13 з нагоди Дня Героїв Небесної Сотні. Куратор групи – в.о. доцента Ганна Михайлівна Корпіта.
Цьогоріч в Україні уже вдев’яте відзначають День пам’яті Героїв Небесної Сотні. Україна – країна героїв, в тому числі й тих, які під час Революції Гідності захистили європейський вибір.
Саме в період 18-21 лютого 2014 року під час Революції Гідності відбувалися найкривавіші протистояння між українським народом і тодішнім режимом. Усі люди, що віддали своє життя, увійшли до меморіалу борців за українську незалежність – до Небесної Сотні.

 


Відкрита виховна година на тему «Тарас Григорович Шевченко – духовний пророк українського народу. Мандрівка творами Великого Кобзаря»

9 березня 2023 року на кафедрі генетики, селекції та захисту рослин факультету агротехнологій та екології Львівського національного університету природокористування в академічній групі Зр-11 (куратор ̶ доцент Галина Косилович) відбулася відкрита виховна година, присвячена 209-й річниці з дня народження видатного генія українського народу Тараса Григоровича Шевченка.

Новий сорт картоплі Шляхетна

На кафедрі генетики, селекції та захисту рослин нашого університету завершена багаторічна селекційна робота з виведення нового сорту картоплі з попередньою назвою Шляхетна (Гібрид 02/10-40), одержаного методом складної ступінчастої міжсортової гібридизації за участю вихідних батьківських форм українського і зарубіжного походження.
Сорт Шляхетна належить до середньостиглої групи, столового використання. Потенційна урожайність сорту за належної агротехніки – 50 т/га. Товарність урожаю – 90-93 %. Уміст крохмалю в бульбах – 13,7-17,3 %, сухої речовини – до 23 %. Смакові та кулінарні якості бульб добрі – 4,1-4,2 бала за 5-бальною шкалою. М’якуш кремовий, розваристий. Лежкість бульб при зимовому зберіганні (3-4 °C) добра. Новий сорт картоплі Шляхетна у 2023 році буде інтенсивно розмножуватися і проходити відповідну підготовку для реєстрації та передачі його у Державне сортовипробування.


Практичні заняття в умовах виробництва є важливою складовою освітнього процесу. Студенти III курсу факультету агротехнологій та екології Львівського НУП, які навчаються за ОПП «Захист і карантин рослин» та ОПП «Агрономія», 28 вересня 2022 р. відвідали ДУ «Львівська обласна фітосанітарна лабораторія», де для них було проведено практичне заняття з навчальної дисципліни «Карантин рослин».
Для підтримання економіки нашої країни в цей складний час державні фітосанітарні лабораторії продовжують свою роботу в тилу, щоб допомагати й надалі активно працювати вітчизняним аграріям – вирощувати, експортувати сільськогосподарську продукцію та сплачувати податки. Наші студенти мали можливість ознайомитися зі структурою і функціями фітосанітарної служби України, роботою фітосанітарної лабораторії, видами лабораторних експертиз підкарантинних матеріалів, специфікою їх проведення. Провідні спеціалісти лабораторії з ентомології, фітогельмінтології, гербології, мікології, бактеріології та вірусології на практиці показали студентам особливості проведення кожного з видів експертиз. Студенти ознайомилися з сучасним обладнанням відповідних лабораторій і сферою його застосування. Працівники лабораторії охоче відповіли на всі питання, що виникали у студентів під час практичного заняття.
Висловлюємо щиру подяку директору ДУ «Львівська обласна фітосанітарна лабораторія» Надії Миколаївні Кіш, завідувачу відділу фітосанітарних експертиз обласної фітосанітарної лабораторії Оксані Богданівні Калагурці та всім провідним спеціалістам за допомогу в практичній підготовці студентів.


Відповідно до програми досліджень з виконання тематики науково-дослідної роботи кафедри генетики, селекції та захисту рослин на 2021–2025 рр. «Селекція картоплі на комплекс господарсько-цінних ознак, моніторинг фітосанітарного стану агроценозів основних польових культур і розробка ефективних систем управління чисельністю шкідливих організмів та вивчення впливу технологічних процесів на формування врожайних і посівних якостей насіння зернових культур і картоплі в умовах Західного регіону України» впродовж вегетаційного періоду 2022 року продовжувались селекційні дослідження з картоплею. Зокрема, вивчалася динаміка формування врожаю бульб перспективними гібридами картоплі селекції університету на завершальному етапі їх селекції – конкурсно-динамічному сортовипробуванні.
При цьому оцінювали 12 перспективних гібридів у порівнянні із відповідними сортами-стандартами: для ранньостиглої групи – Беллароса; середньоранньої – Водограй; середньостиглої – Воля; середньопізньої – Західна. Починаючи із 60 дня після садіння і через наступні кожні 10 днів проводилися пробні підкопування кущів у перспективних гібридів картоплі і сортів-стандартів.
Приємно відзначити, що низка новостворених гібридів картоплі перевищили відповідні стандарти як за загальною продуктивністю – на 17-24 %, умістом крохмалю – на 0.6-1.8 абсолютних відсотків, так і за елементами структури врожаю. Зокрема до них належать: середньоранній 02 ̸ 10-40 [(Західна x Студент) x Sante]; середньостиглий 17 ̸ 11-59 [(Світанок київський x Ramir) x (Західна x Повінь)]; середньопізній 11 ̸ 2-26 [(Світанок київський x Ramir) x Західна].
Активну участь у виконанні польових селекційних досліджень спільно зі своїми науковими керівниками взяли члени студентського наукового гуртка кафедри «ГеСеЗаР». Серед них особливо відзначилися Ігор Музика (Аг-31), Марта Шпот (Зр-12), Захар Боровенко (Аг-21), Мар’ян Гаргаля (Аг-21) та Віталій Лесишак (Аг-22).


З непохитною вірою у перемогу

Незважаючи на негаразди і відомі труднощі воєнного часу та періодичні пронизливі звуки сирен тривоги, які закликають усіх до негайного укриття у сховищах, працівники кафедри генетики, селекції та захисту рослин продовжують сумлінно виконувати свої навчально-педагогічні обов’язки і заплановану науково-дослідну роботу. Зазначимо, що відповідно до тематичного плану на 2021–2025 рр. кафедра виконує наукові дослідження з наступної прикладної тематики: «Селекція картоплі на комплекс господарсько-цінних ознак, моніторинг фітосанітарного стану агроценозів основних польових культур і розробка ефективних систем управління чисельністю шкідливих видів та вивчення впливу факторів на формування врожайних і посівних якостей насіння зернових культур і картоплі в умовах Західного регіону України».
Саме у контексті виконання одного із завдань вказаного тематичного плану НДР, а саме «Створення якісно нового вихідного матеріалу для селекції картоплі на комплекс господарсько-цінних ознак», працівниками кафедри генетики, селекції та захисту рослин проведена підготовка садивного матеріалу для закладання селекційних розсадників і сортовипробувань картоплі. Адже селекцію цієї культури не можна призупинити власне через специфічні біологічні особливості картоплі: її бульби зберігаються лише один рік у зимовий період, а далі безповоротно гинуть. Якщо їх вчасно не висадити для відтворення нового урожаю, то розривається ланцюг усього технологічного селекційного процесу, а відтак безповоротно втрачається весь цінний селекційний матеріал і багаторічна копітка селекційна робота з виведення нових сортів «другого хліба», як справедливо у народі називають картоплю.
Тому з такою високою науковою відповідальністю і трудовим ентузіазмом працювали над підготовкою садивного матеріалу конкурсно-динамічного, конкурсного, попереднього сортовипробування картоплі, селекційного розсадника, розсадника вихідного матеріалу, малого розмноження перспективних гібридів такі працівники кафедри, як лаборанти Михайло Коновалюк і Марія Павлечко, старший лаборант Галина Кошель, в.о. доцента Оксана Ковальчук і в.о. доцента Ганна Корпіта. Одночасно з підготовкою садивних бульб селекційний матеріал картоплі був оцінений за ступенем їх лежкості при зимовому зберіганні, а також проведений фітопатологічний аналіз на ураження бульб різних сортів і гібридних форм хворобами при зберіганні. Вказані оцінки одразу були враховані при коригуванні посадкових відомостей картоплі на 2022 рік.
Віримо у важливість нашої роботи для селекційної науки і практики, для України. Переконані у перемозі нашої держави у цій війні. Хочемо і ми внести свою частку у загальну звитягу. Все буде Україна!Цікавий та корисний захід у гуртожитку № 6


У рамках проведення позааудиторної виховної роботи та з метою урізноманітнення форм роботи студентського наукового гуртка у гуртожитку №6 факультету агротехнологій і екології 28 листопада 2019 року був проведений День кафедри генетики, селекції та захисту рослин. У читальному залі гуртожитку на цей захід зібралися не тільки члени студентського наукового гуртка кафедри, але й численна група студентів, яку заледве вміщав читальний зал. У простій, невимушеній, по-домашньому теплій обстановці студенти змогли ближче ознайомитися із кадровим потенціалом кафедри, науковими і дидактичними здобутками кожного викладача зокрема, їх уподобаннями та громадською роботою.
У цей вечір до студентів завітали завідувач кафедри генетики, селекції та захисту рослин П.Д.Завірюха, доцент О.М. Андрушко, в.о. доц. І.Л. Тригуба, ст.викл. Г.М. Корпіта, ст. викл. О.О. Дудар, ст. лаборант Г.Я. Кошель, лаборант М.В. Павлечко.
З ґрунтовною, всеохоплюючою доповіддю, насиченою ілюстративним матеріалом, натхненно виступив професор П.Д. Завірюха. У ній ішлося про історію створення та становлення Львівського НАУ від рільничої школи  до національного університету, і у цьому контексті показано створення і розвиток кафедри генетики, селекції та захисту рослин. Доцільно зазначити, що нині кафедра є однією із найстаріших в університеті і започаткована вона у далекому  1901 році Казиміром Мічинським (старшим), тобто є ровесницею Академії рільничої  у Дублянах. Саме у цей час Казимір Мічинський (старший) організував і очолив кафедру рослинництва, а при ній – секцію генетики і селекції рослин.
Промовець окреслив не тільки історичний аспект розвитку кафедри, але акцентував особливу увагу на її сьогоденні. Зокрема, відміченні здобутки і досягнення кафедри у навчальній, навчально-методичній і науково-дослідній роботах. З цікавістю присутні прослухали інформацію про результати роботи кафедри в царині селекції картоплі, адже студенти факультету беруть у цьому процесі безпосередню участь і причетні до виведення низки нових сортів «другого хліба».
А згодом всі присутні мали можливість оцінити смакові і кулінарні якості бульб у сортів картоплі, які виведені колективом кафедри за участю у селекційному процесі і самих студентів. На розсуд дегустаторів були представленні 4 зразки сортів картоплі, зашифровані під відповідними номерами. За міжнародною 9-бальною шкалою студентам-дегустаторам необхідно було оцінити наступні органолептичні і смакові якості бульб: 1) запах вареної бульби; 2) розсипчастість м’якуша; 3) консистенція м’якуша; 4) безпосередньо смакові якості бульб (дуже смачні – 9 балів, смачні – 7, середньо-смачні – 5, несмачні – 3, дуже несмачні – 1 бал); 5) потемніння м’якуша (зразу після варіння і через 0,5 год). З урахуванням усіх вищезазначених показників якості була визначена загальна дегустаційна оцінка  зварених бульб у чотирьох сортозразків картоплі.
З надзвичайно великими емоціями, а іноді і суперечками підходили студенти до оцінки кулінарних і смакових якостей бульб у запропонованих сортів, виставлення конкретних балів та занесення їх у спеціальний дегустаційний листок. Згодом при дешифруванні зведених результатів  дегустації виявилося, що максимальну оцінку за смакові якості отримав сорт картоплі Західна  селекції Львівського НАУ – 7.9 бала за міжнародною 9-бальною шкалою. На другому і третьому місцях опинилися сорти картоплі селекції нашого університету Воля і Зваба, смакові якості бульб яких студентами було оцінено відповідно на 7.5 і 7.4 бала, і останнє, четверте місце за кулінарними та смаковими якостями бульб посів сорт картоплі зарубіжної селекції – 6,2 бала (з етичних міркувань назву якого не подаємо).
А завершився цей чудовий вечір загальним частуванням печивом і солодощами та душевними розмовами викладачів зі студентами про державу, мистецтво, культуру, спорт, особисті уподобання та мрії і викладачів, і студентів. Словами щирої вдячності та гучними аплодисментами були нагородженні викладачі і допоміжний персонал кафедри генетики, селекції та захисту рослин за чудово організований і так цікаво проведений День кафедри. Проведення такого заходу підсилило гордість студентів за те, що вони навчаються у найкращому університеті, яким є Львівському НАУ, і є частиною великої університетської родини.Викладачі кафедри Петро Данилович Завірюха та Олександр Васильович Панасюк навчалися на курсах підвищення  кваліфікації наукових працівників при Селекційно-генетичному інституті – Національному центрі насіннєзнавства та сортовивчення за напрямками теоретичні основи селекції, селекція і насінництво с.г. культур, ДНК-технології та культура  in vitro в селекції та отримали посвідчення слухачів курсів підвищення кваліфікації наукових працівників.Колектив кафедри генетики селекції та захисту рослин спільно з працівниками НДВ створив та передав у державне сортовипробування гібрид картоплі, який отримав назву Зваба, про що свідчить повідомлення, отримане з Українського інституту експертизи рослин (№ заявки 16088009)


Студенти гуртка взяли активну участь у Звітній студентській науковій конференції за результатами наукових досліджень 2015 року, яка відбулася на кафедрі генетики, селекції та захисту рослин 12 квітня 2016 року. Кращими визнано доповіді наступних студентів: Д.А. Калащук, С.І. Кубійович та О.А. Король. Кращою визнано доповідь студентки Д.А. Калащук.


У період 20-21 квітня 2016 року студенти-гуртківці кафедри генетики, селекції та захисту рослин брали участь у закладанні дослідів згідно із тематикою дипломних робіт.
Роботи виконувались під керівництвом викладачів кафедри генетики, селекції та захисту рослин, і провідного спеціаліста галузі рослинництва М. Г. Коновалюка.


День кафедри селекції, генетики та захисту рослин

29 квітня 2015 року відбувся День кафедри селекції, генетики та захисту рослин за участі директора наукової бібліотеки ЛНАУ доцента, кандидата історичних наук Любові Арсентіївни Пинди, завідувача інформаційно-бібліографічним відділом Світлани Володимирівни Шафранської та бібліотекаря І категорії Марії Павлюх.

Директор наукової бібліотеки Любов Пинда ознайомила студентів та працівників кафедри зі станом книгозабезпечення 16-ти навчальних дисциплін, які викладаються на кафедрі, здійснила огляд повнотекстових баз даних електронної бібліотеки українського видавництва «ЦУЛ». Вона згадала також про сучасні інформаційні портали з селекції, генетики та захисту рослин. Виступ доцента Любові Арсентіївни супроводжувався мультимедійною презентацією, яку підготувала Світлана Шафранська.

Марія Павлюх здійснила огляд сучасної художньої літератури. Слухачі зацікавлено слухали про поезію, есеїстику, українські детективи. Марія Павлюх відзначила лауреатів премії ВВС «книга року» українських прозаїків – Ярослава Мельника (фантаста) та Софію Андрухович (історична проза), а також популярного в Європі Андрія Куркова. Другою частиною огляду художньої літератури були книги про Майдан і події 2014 року.

Закінчився День кафедри селекції, генетики та захисту рослин закликом професора Петра Даниловача Завірюхи до студентів читати, пізнавати і дозрівати не тільки як фахівці чи освічена еліта, а й також як свідомі патріоти своєї землі.

Powered by Web Agency