Вшанування пам’яті Героїв Небесної Сотні

Події 18-20 лютого 2014 р. стали тим переламним моментом, коли шляху назад уже не було: ми підійнялись з колін та на весь світ заявили, що наша країна незалежна, сильна й здатна захистити свій вибір. Однак за цей прояв патріотизму та вірності своїй державі було віддано високу плату – безцінні життя наших співвітчизників. Пам’ятаючи про їхню самопожертву і звитягу, у лютому 2020 р. кафедра гуманітарної освіти долучилась до низки загальноуніверситетських заходів, присвячених вшануванню пам’яті Героїв Небесної Сотні. Доценти Р. Наконечний, І. Баран, М. Лазарева, О. Дмитроца і А. Копитко провели лекторії для усіх факультетів Львівського національного аграрного університету з метою відтворити у пам’яті наших студентів і колег ті події, які назавжди змінили хід історії нашої країни. Також аудиторії було запропоновано переглянути короткометражний фільм із циклу «Пишемо історію», який випускає в ефір український телеканал UA TV. Кадри, використані у відео, не залишили байдужим нікого з учасників заходу. Не зважаючи на тяжкі спогади і болісні переживання, кожен усвідомлював необхідність закарбувати у пам’яті обличчя тих відважних героїв, які знайшли у собі сили і відвагу встати на захист нашої Батьківщини, свободи і гідності.

Ми пам’ятаємо!


Пам'ятаємо своє минуле!

У листопаді 2019 р. викладачі кафедри гуманітарної освіти долучились до проведення низки виховних та пам’ятних заходів, присвячених 75-м роковинам відходу у вічність митрополита Української греко-католицької церкви Андрея Шептицького. Заслуги цієї видатної людини перед українським народом неможливо переоцінити, адже Андрей Шептицький своїм власним прикладом довів, що добро, віра і милосердя знаходять дорогу в серце кожної людини навіть у найважчі часи.
Так, Р.А. Наконечний, А.М. Куза, М.Л. Лазарева, О.С. Дмитроца і А.Д. Копитко прочитали для студентів Львівського національного аграрного університету різнопланові лекції, які охопили численні аспекти життя і діяльності митрополита: його соціально-етичне вчення, погляди на сімейне виховання і шлюб, політичні та релігійні переконання, його внесок у відродження Української греко-католицької церкви, його допомогу євреям під час Другої світової війни та визнання його Праведником світу українською єврейською громадою, його меценатську діяльність та підтримку ним культурно-просвітницьких товариств і художніх шкіл тощо. Цікаві лекції, мультимедійні презентації та відеоматеріали, які підготували викладачі кафедри, були покликані відтворити у пам'яті молодого покоління ті життєві принципи і настанови, які заповідав наш видатний співвітчизник і символ української церкви Андрей Шептицький.


Круглий стіл на тему «Від Листопадового чину до ЗУНР: погляд крізь століття»

12 листопада 2019 року у зв’язку зі святкуванням 101-ї річниці Західноукраїнської народної республіки на кафедрі гуманітарної освіти за участі студентів перших курсів факультету механіки та енергетики та агротехнологій і екології відбувся круглий стіл на тему «Від Листопадового чину до ЗУНР: погляд крізь століття». Роботу круглого столу започаткував завідувач кафедри гуманітарної освіти, кандидат філософських наук, доцент Роман Андрійович Наконечний. Під керівництвом модераторів круглого столу – доцентів, кандидатів історичних наук Ігоря Володимировича Барана та Оксани Федорівни Юрчук – відбулася дискусія навколо проблем державного будівництва доби ЗУНР, ключові з яких було висвітлено у студентських мультимедійних доповідях, присвячених причинам та передумовам створення ЗУНР, особливостям польсько-українського протистояння на західноукраїнських землях та польсько-української війни 1918–1919 рр., Вовчухівській та Чортківській офензивам Української галицької армії, ролі міжнародного чинника у ліквідації ЗУНР, формуванню владних структур ЗУНР тощо. Найбільш суперечливі дискусії викликала  проблема злуки УНР та ЗУНР та спроб її реального втілення. З прикінцевим словом виступив Ігор Володимирович Баран, який підсумував результати роботи круглого столу та виступив з пропозицією продовжити ґрунтовне обговорення актуальних проблем українського державного будівництва на перспективу. 


Виховний захід до свята Покрови Пресвятої Богородиці та Дня захисника України

9 жовтня 2019 р. викладачі кафедри гуманітарної освіти організували у гуртожитку ЛНАУ № 1 виховний захід, присвячений святу Покрови Пресвятої Богородиці та Дню захисника України. Виховний захід розпочав зі вступним словом декан факультету будівництва та архітектури, професор А.В. Мазурак, після чого взяв слово завідувач кафедри гуманітарної освіти, доцент Р.А. Наконечний, який підкреслив важливість цього свята для українського народу починаючи з доби Київської Русі, козацької держави й по сьогоднішній день. У свою чергу викладачі кафедри привітали молодих людей зі святом, зробивши акцент на необхідності пам’ятати минуле своєї Батьківщини, берегти її майбутнє та бути її гідними представниками сьогодні.
В подальшому студентам було запропоновано переглянути мультимедійну презентацію, яка містила інформацію про історію козацтва та реалії українського сьогодення. Доцент кафедри І.В.  Баран також підготував для аудиторії декілька відеороликів, які були покликані зміцнити патріотичний дух молодого покоління, нагадати йому про подвиги і звитягу українського народу, а також несамовиту відданість українців своїй землі та вірі. Після перегляду викладачі кафедри радо відповіли на запитання, які виникли в аудиторії.


 XX міжнародний науково-практичний форум «Теорія і практика розвитку агропромислового комплексу та сільських територій»

17-19 вересня 2019 р. у Львівському національному аграрному університеті відбувся ювілейний XX Міжнародний науково-практичний форум «Теорія і практика розвитку агропромислового комплексу та сільських територій». Кафедра гуманітарної освіти долучилась до проведення цього заходу, організувавши роботу конференції «Гуманітарні дослідження в аграрній сфері: філософський, історичний та мовознавчий аспекти». Гості та викладачі кафедри зібрались для обговорення низки цікавих тем, серед яких були історичний досвід та перспективи побудови екопоселень в Україні і, зокрема, формування інноваційної моделі «Екополіс – Україна», єдність людини і природи як сутність філософії органічного землеробства, зміна світоглядних орієнтирів у процесі природного аграрного виробництва, популяризація і вкорінення ідеї екоефективного споживання серед молоді. Доповідачі у своїх виступах торкнулись й історичних аспектів становлення соціально-природничої парадигми в Галичині кінця ХІХ ст., розвитку аграрної освіти у габсбурзькій Галичині, соціально-економічного розвитку східної Галичини міжвоєнної доби та діяльності товариства «Сільський господар». Окрім цього до роботи конференції були залучені фахівці з вивчення іноземних мов, які у своїх доповідях наголосили на особливостях написання навчального посібника агрономічного профілю в немовних закладах вищої освіти, фаховій термінології в процесі вивчення англійської мови студентами немовних спеціальностей, а також особливостях вивчення іноземної мови студентами нефілологічних спеціальностей у закладах вищої освіти. Гості та учасники конференції активно долучались до обговорення проблем вітчизняного агропромислового комплексу, духовного зростання особистості, історичного досвіду та перспектив розвитку нашої країни у найближчому майбутньому.

Слід наголосити, що окрім викладачів і визнаних науковців у роботі конференції взяли участь студенти нашого університету, Стрийського, Тлумацького та інших коледжів ЛНАУ. Так, викладачі кафедри гуманітарної освіти традиційно організували роботу студентської секції «Духовне виховання молоді та культурне відродження села». Десятки молодих дослідників виявили бажання взяти участь у роботі секції, підготувавши доповіді на такі актуальні теми, як проблема забруднення водних ресурсів і вирубки лісів в Україні, незаконний видобуток бурштину, екологічне спрямування сучасного сільського господарства, органічне землеробство як чинник продовольчої безпеки України, раціональне харчування як стимул для органічного землеробства. Не залишились поза увагою молоді і питання духовного розвитку нації: студенти організували дискусію навколо питань еміграції українців, особливостей здорового способу життя, сучасних технологій у житті людини, а також проблеми евтаназії. Учасники, які взяли найбільш активну участь у роботі секції, були нагороджені грамотами ректора ЛНАУ академіка В. В. Снітинського та деканів факультетів.

Дякуємо усім учасникам форуму за плідну співпрацю і чекаємо на наступні зустрічі!Секція «Еколого-соціально-економічні проблеми аграрних територій в умовах урбанізації суспільства»

16 травня 2019 р. в рамках Міжнародної науково-практичної конференції «Ефективні технології і конструкції в будівництві та архітектура села. Розробка інноваційних моделей екопоселень Прикарпаття та Карпат» відбулось засідання секції «Еколого-соціально-економічні проблеми аграрних територій в умовах урбанізації суспільства». Роботу секції розпочав завідувач кафедри гуманітарної освіти ЛНАУ Роман Наконечний, який висвітлив мету, актуальність та завдання конференції, а також окреслив проблеми і виклики, які стоять перед українським селом в умовах урбанізаційних та індустріалізаційних процесів. В цілому на секції обговорено виступи 16-ти доповідачів, серед яких викладачі кафедри гуманітарної освіти Марина Лазарева, Олександр Дмитроца, Олена Дерпак, Анжела Куза, Ігор Баран, Оксана Юрчук, професор ЛНУ ім. І. Франка Лідія Гринів та інші.

Серед низки цікавих презентацій, які звучали під час роботи секції, слід виокремити доповідь професора кафедри українознавства Міжрегіональної академії управління персоналом Юрія Шилова на тему «Екопоселення минувшини та майбуття». Аналізуючи давньоукраїнську символіку, орнаментику, міфологеми та арато-арійські корені релігійних вірувань наших предків, доповідач розповів аудиторії про особливості побудови поселень у давнину й окреслив ті важливі фактори (духовні, енерго-інформаційні, космічні тощо), які потрібно враховувати під час будівництва людського помешкання сьогодні.

Заслуговує на увагу і виступ керівника проекту «МАВІТ» Василя Багрійчука на тему «Проектні пропозиції для створення першої в Україні інноваційної моделі освітнього, науково-дослідного, еколого-енергоощадного житлового та соціально-господарського комплексу: екополіс «Львів – Карпати». У своїй доповіді автор аналізує космічно-земні явища в біосфері планети та перспективи формування сталого суспільно-цивілізаційного розвитку України, окреслює інноваційні моделі екополісу, принципи побудови останнього і популяризує філософію здорового довкілля. Виступ В. Багрійчука викликав жваву дискусію серед учасників заходу, які висловлювали критичні зауваження, поради і рекомендації щодо побудови екологічних будинків на території України.

Збагатив яскравими кольорами роботу секції виступ валеопсихолога, експерта біоенергоінформаційних технологій Галини Архіпової на тему «Проект OL'SVOL'D – формування культури нації та розвитку свідомості людини». Презентація була присвячена впливу художнього мистецтва, зокрема картин серії «Цвєтності», на здоров'я людини, на регулювання її настрою, біоритмів, а також їхній потенціал у лікуванні захворювань.

Не побоявся поставити проблемні запитання і майбутній архітектор, студент І курсу спеціальності «Архітектура і містобудування» Придніпровської державної академії будівництва і архітектури Артем Анпілогов, який виступив із доповіддю на тему «Стійкий розвиток аграрних територій». Доповідач розпочав свій виступ з пошуку нових шляхів розвитку, звівши їх до принципів «Навчитись думати інакше» і «Діяти інакше». Проаналізувавши економічні фактори і можливості гармонійних побудов, автор запропонував комплекс реальних дій для розвитку аграрних територій: використання рослини міскантус в енергетиці, ефективна заготовка і експлуатація деревини, переробка будівельного сміття тощо.

Загалом, усі заслухані доповіді викликали чималий інтерес серед учасників конференції, які ставили запитання, ділились думками та доповнювали одне одного у конструктивних дискусіях. Завершуючи роботу секції, Роман Наконечний висловив надію на те, що подібні зустрічі стануть традиційними, і що така спільна продуктивна співпраця допоможе вивести нашу державу на новий рівень життя.


Науковий круглий стіл

10 квітня 2019 р. кафедра гуманітарної освіти Львівського національного аграрного університету спільно з викладачами Стрийського коледжу Львівського НАУ провела науковий круглий стіл на тему «Земля і людина: до більш глибокої гармонізації відносин». Розпочав роботу круглого столу завідувач кафедри гуманітарної освіти, доцент Р.А. Наконечний, який виступив зі вступним словом, у якому окреслив мету зібрання – допомогти молодим людям усвідомити загрози, які нависли над людством у результаті його нераціональної діяльності та зневажливого ставлення до природи, а також залучити їх до розробки дієвих програм виходу із цієї ситуації. Студенти, у свою чергу, підготували низку цікавих доповідей, у яких висвітлили проблеми вирубки лісів і незаконного видобування бурштину в Україні, акцентували увагу на світовій демографічній кризі, вирощуванні органічної та екологічно чистої продукції, формуванні екосвідомості у населення, особливостях розбудови екопоселень та багатьох інших аспектах. Показово, що студенти активно долучались до дискусії, ставили конструктивні запитання та намагались з'ясувати усі нерозкриті моменти.

У якості висновків роботи круглого столу запропонуємо тезу з доповіді К. Зозуляк, студентки ІІ курсу Стрийського коледжу: «Нашому поколінню необхідно ефективно діяти, аби відновити рівновагу між суспільством і природою, зокрема біосферою, гармонізувати екологічні, технологічні та соціальні процеси, зняти соціальну напругу і звідси – загрозу термоядерної війни, а отже, загибель людської цивілізації».

На завершення Р.А. Наконечний підбив підсумки проведеної роботи, висловив подяку усім учасникам заходу за їх активну роботу та свідому громадянську позицію і вручив усім доповідачам сертифікати учасника круглого столу.


Лекції  історичної правди

9 жовтня 2018 року у Науковій бібліотеці ЛНАУ у рамках університетського лекторію до Дня Покрови Пресвятої Богородиці, Дня захисника України, Дня Українського козацтва, Дня створення Української повстанської армії була прочитана лекція «Українська національно-патріотична ідеологія та героїзм крізь століття» для студентів перших курсів факультету будівництва та архітектури, агротехнологій і екології, землевпорядного факультету. Лектор – доцент кафедри гуманітарної освіти Оксана Федорівна Юрчук – розпочала лекцію нещодавно прийнятим на державному рівні привітанням «Слава Україні! Героям слава!». Основним гаслом-зверненням до розуму студентів став заклик Папи Івана-Павла ІІ: «Не бійся!». Оксана Федорівна провела історичну лінію українського державотворення з часів Київської Русі до сьогодення, звернувши увагу на те, як формувалася ідеологія українців, у яких закладено ген господаря, борця. Історичний шлях Української держави підтверджує прагнення одночасного політичного, духовного розвитку із зростанням добробуту.

Під час лекції було розкрито питання, які торкаються сьогодення: «Хто є героєм, а хто є ворогом? Чому хтось вибирає окопи, а хтось – зручні кабінети?» Щоб зберегти національну ідентичність, потрібно насамперед поважати себе як українця, знати історію рідної держави.

Оксана Федорівна завершила лекцію питаннями, відповіді на які стануть дискусійним продовженням під час круглого столу «Кристалізація національної свідомості: якою буде Україна і якою ми її хочемо бачити?».

10 жовтня 2018 року у лекції-презентації «Українська військова звитяга – героїзм крізь століття» доцент кафедри гуманітарної освіти Ігор Володимирович Баран студентам першого курсу економічного факультету розповів про звитяжний шлях українського війська. Студенти прослухали історію боротьби українського народу від найдавніших часів до сьогодення. Було проаналізовано суть та методи боротьби українців за свою свободу протягом століть. Особлива увага була звернена на діяльність Українських Січових Стрільців, Української Галицької армії, Української повстанської армії. Студенти захоплено переглянули документальні кадри про становлення та розвиток сучасних Збройних сил України і їхню героїчну боротьбу на східних кордонах нашої держави.

Проведення лекцій історичної правди має глибокий національно-патріотичний та виховний вплив на розуміння студентською молоддю процесів, які відбуваються сьогодні.


Героїко-патріотична година «Українська військова звитяга – героїзм крізь століття»

Традиційно, напередодні свята Покрови Пресвятої Богородиці, Дня захисника України, Дня Українського козацтва, Дня створення Української повстанської армії у Львівському національному аграрному університеті відбувається тиждень інформаційно-просвітницьких тематичних заходів, лекцій та патріотичних екскурсів у минуле.

У межах заходів 9 жовтня в Музеї Степана Бандери Львівського НАУ пройшла героїко-патріотична година «Українська військова звитяга – героїзм крізь століття», учасниками якого стали студенти перших курсів факультету механіки та енергетики, викладач кафедри гуманітарної освіти Ігор Володимирович Баран, керівник підрозділу з організації виховної роботи студентів Оксана Володимирівна Качмар та директор Музею Степана Бандери Антоніна Василівна Ковалів.

Цікавий та пізнавальний мультимедійний екскурс у минуле провів викладач Ігор Баран. В процесі звучали козацькі, стрілецькі, повстанські пісні та марші, всі присутні мали змогу побачити цікаву презентацію та переглянути ролики, пов’язані із звитягою сучасної української армії та боями під Іловайськом та Донецьким аеропортом.

Після презентації Антоніна Ковалів представила лекцію про героїчне минуле та життя і діяльність трьох відомих постатей ХХ століття під назвою «Три Провідники: Євген Коновалець, Степан Бандера та Роман Шухевич». Студенти мали змогу ознайомитися із літературно-книжковою виставкою «Невмируща слава героям –  воїнам УПА». Зокрема, користувачів зацікавило багатотомне зібрання «Літопис УПА», численні спогади наших краян – вояків УПА, та багато інших видань. Мовою світлин розповідають про героїчну епоху визвольної боротьби альбоми «Армія безсмертних» та «Яворівський фотоархів УПА».

До учасників заходу звернулася Оксана Качмар, яка у своєму виступі наголосила на важливості патріотичного виховання молоді, яке засноване на історичних традиціях українського народу, а також відзначила вагомий внесок та волонтерську діяльність студентської молоді ЛНАУ у наданні допомоги бійцям, які беруть участь в АТО.

Опісля студенти із зацікавленням оглянули унікальні фотографії із похорону Степана Бандери в Мюнхені та з могили Євгена Коновальця в Роттердамі, які були передані Роксоланою Лемик – депутатом Львівської міської ради та племінницею Миколи Лемика (виконавця атентату у 1933 р. у Львові).

Наприкінці було зроблене спільне фото та висловлена подяка студентам за участь у заході.

«Українська молоде! Доля держави та її майбутнього у твоїх руках. Але братися за стерно треба вже нині. Так, як це чинили козаки, Січові Стрільці, вояки УПА, Степан Бандера та його послідовники», – зазначила керівник підрозділу з організації виховної роботи студентів Оксана Володимирівна Качмар.

Самовіддана і мужня боротьба впродовж століть заслуговує всенародного визнання і пошанування, тому відкривати все нові і нові сторінки історії визвольних змагань – це наше увіковічнення пам'яті загиблих борців минулого та сучасності.


Участь кафедри гуманітарної освіти у XIX Міжнародному науково-практичному форумі «Теорія і практика розвитку агропромислового комплексу та сільських територій»

20 вересня 2018 р. кафедра гуманітарної освіти долучилась до проведення XIX Міжнародного науково-практичного форуму «Теорія і практика розвитку агропромислового комплексу та сільських територій», організувавши роботу секції «Гуманітарні дослідження в аграрній сфері: філософський, історичний та мовознавчий аспекти» і давши доповідачам можливість порушити і обговорити низку вкрай важливих для українського аграрного комплексу проблем. Помітний акцент під час зустрічі було зроблено на теорії фізичної економії, яка розглядалась під різним кутом у теоретичній і практичній площинах. Так, доповідачі висвітлили філософсько-методичні проблеми у теорії фізичної економії, окреслили нові моделі сталого розвитку й особливості вивчення екологічних дисциплін у структурі аграрних спеціальностей, описали перспективи формування «розумних» міст майбутнього і етичні виміри екокультури в екопоселеннях України. Не залишились поза увагою дослідників й історичні розвідки щодо особливостей практичної підготовки студентів в Академії рільничій у Дублянах на початку ХХ ст., української державності і проблем польсько-української конфедерації з акцентом на постаті А. Бохенського, освітні аспекти діяльності українських партій серед галицького селянства та багато інших цікавих тем. Учасники засідання брали активну участь в обговоренні вищезазначених питань, ставили конкретизуючі запитання та висловлювали власні прогнози стосовно майбутнього українського суспільства.

Окрім цього, викладацький склад кафедри гуманітарної освіти організував й курував роботу студентської секції «Духовне виховання молоді та культурне відродження села». Чимало молодих дослідників з Львівської та Івано-Франківської областей виявили свій інтерес до зазначеної проблеми і підготували цікаві різнопланові доповіді із відображенням власних поглядів стосовно тих чи інших аспектів духовного життя співвітчизників. Студенти торкались таких актуальних тем, як органічне землеробство, екобудівництво, екологічні проблеми сільської місцевості, внутрішньоособистісні конфлікти студента, алкогольна і тютюнова залежність молоді, спорт та фізично-оздоровчі заняття, перспективи українського кіно, українська мова у сучасному світі та багато інших.

Дякуємо усім учасникам форуму за плідну співпрацю і чекаємо на наступні зустрічі!

Powered by Web Agency