Кафедра
Колектив
Наука
Навчання
Студенту
Абітурієнту
Новини
Контакти


Новини кафедри

15 вересня 2021 року студенти груп Пр-11 та Пр-21 спеціальності «Право» разом із куратором в.о. доцента кафедри права Г.І. Бережницькою відвідали 28 Львівський міжнародний BookForum. Це одна з найбільших літературних подій Східної Європи. Тут студентів чекав широкий вибір різноманітної літератури, серед якої особливу зацікавленість викликали новинки юридичних видавництв. Також студенти мали змогу бути присутніми на літературних диспутах та зустрічах. Кожен міг обрати для себе щось цікаве та пізнавальне.


У новому навчальному році свою наукову діяльність продовжив студентський гурток «Правознавець», керівником якого є к.ю.н., в.о. доцента кафедри права Ольга Андріївна Туркот.
Розпочалося засідання із представлення нових здобувачів вищої освіти, які виявили бажання здійснювати наукові дослідження.
Члени гуртка обговорили актуальну тематику для написання тез та інших видів наукової роботи. Було складено план роботи на поточний навчальний рік.
Здобувачам вищої освіти було запропоновано перелік міжнародних та всеукраїнських конференцій, серед яких вони можуть обрати той напрям дослідження, який відповідає їх науковим інтересам.


6 вересня 2021 року здобувачі вищої освіти, які розпочали навчання за освітньою програмою 081 «Право», разом з кураторами П.О. Оліщуком та Г.І. Бережницькою провели виховну годину в Науковій бібліотеці університету. Директор НБ О.Т. Куцин та завідувач інформаційно-бібліографічного відділу С.В. Шафранська ознайомили здобувачів вищої освіти з організацією роботи відділів наукової бібліотеки. В рамках цієї зустрічі студенти ознайомилися з виставкою до 165-х роковин генія нашого народу І.Я. Франка.


З нагоди 25-річчя ухвалення Конституції України на кафедрі права Львівського національного аграрного університету 11 червня 2021 року відбувся круглий стіл на тему «Конституція України – опора нашої державності». У заході взяли участь студенти спеціальності «Право» та науково-педагогічні працівники кафедри права. З вітальним словом до учасників круглого столу звернувся керівник навчально-методичного відділу забезпечення якості вищої освіти ЛНАУ О.Я. Микула, який наголосив на важливості Конституції у становленні України як незалежної держави. У заході взяв участь декан економічного факультету ЛНАУ В.М. Ковалів, який вказав на фундаментальне значення Конституції України в державотворчих процесах, що тривають у нашій державі. Професор кафедри права Л.В. Рябошапко виступив з доповіддю про історичні аспекти ухвалення Конституції України. Студенти спеціальності «Право» ознайомили присутніх з основними конституційними правами та обов'язками та розкрили їх зміст. За підсумками проведеного круглого столу завідувачка кафедри права Г.І. Грещук вручила грамоти учасникам цього заходу.19 травня 2021 р. куратори груп О.С. Руданецька та Г.І. Бережницька разом зі студентами спеціальності «Право» відвідали книжкову виставку у читальній залі Наукової бібліотеки ЛНАУ, приурочену до ювілейної дати – 150 років від дня народження видатного українського письменника, неперевершеного майстра соціально-психологічної прози, новатора модерністської техніки письма, новеліста Василя Стефаника.
18 травня 2021 року у Львівському національному аграрному університеті відбувся  круглий стіл, присвячений 30-річчю Незалежності України, на тему «Історична пам’ять – складова інформаційної безпеки України».
У цьому заході взяли участь декан економічного факультету В.М. Ковалів, науково-педагогічні працівники кафедри права, гості з Вишнянського коледжу (викладачі та студенти) та здобувачі вищої освіти ЛНАУ.
Л.І. Рябошапко, професор кафедри права, д.ю.н., виступив з доповіддю, у якій розкрив основні напрями політичної діяльності Державного центру Української Народної Республіки в екзилі. Наголошено на головній причині створення цієї інституції – агресії радянської Росії та поразці Української революції 1917–1921 років. Підкреслено незмінність світоглядних позицій державних діячів в еміграції, які упродовж 72 років діяли з метою відтворення УНР. Відображено факт продовження агресії СРСР 1939 року та політичні репресії щодо УГКЦ і патріарха Й. Сліпого.
Акцентовано на необхідності подальших досліджень з проблематики деокупації історичної свідомості українського народу для забезпечення інформаційної безпеки.
Доцент кафедри права Б. П. Ратушна разом зі студентами Львівського національного аграрного університету відвідала Львівський апеляційний суд. Під час цієї екскурсії студенти змогли закріпити знання, отримані з навчальної дисципліни «Цивільне процесуальне право України», та ознайомитись з особливостями доступу до правосуддя в цивільних справах.

9 березня 2021 року куратор групи О.С. Руданецька провела виховну годину у групі Пр-12сп, присвячену дню народження українського поета, художника, мислителя Тараса Григоровича Шевченка.
Слово може бути сильнішим за зброю, і Тарас Шевченко довів це своїм життєвим прикладом. Дух незламності й невпинна боротьба за свободу, які наповнюють рядки його творів, знайшли визнання у всьому світі.25 лютого 2021 року науково-педагогічні працівники кафедри права разом зі студентами спеціальності «Право» відвідали експозицію, присвячену Героям Небесної Сотні, та вшанували їх пам'ять.
Революція Гідності стала наймасштабнішим протестом у новітній історії України, боротьбою українських громадян за свої права і демократичний європейський вибір.
Також було проведено виховну годину, присвячену 150-й річниці від дня народження Лесі Українки.
Леся Українка – одна з найвидатніших українських митців слова, неповторна, багатогранна і талановита поетеса та драматургиня, спогади про яку потрібно позбавляти від стереотипів.
Різносторонній талант письменниці виявився в найрізноманітніших жанрах – ліриці, епосі, драмі, прозі, публіцистиці. Її творчість сповнена глибоких патріотичних почуттів до України.
Невипадково образ Лесі Українки став іконічним для майданівців. Спочатку люди вийшли захищати європейський курс розвитку країни. Попри розширення вимог і зміну акцентів, тема європейських цінностей із мітингів не зникла.

Путь на Голгофу велична тоді,
коли тямить людина,
нащо й куди вона йде,
не прагнучи інших тріумфів,
знаючи іншу величність,
ніж ту, що на троні гукає:
«Я з ласки бога цариця,
бо, гляньте, – сиджу на престолі!»…18 лютого 2021 року студенти спеціальності «Право» ЛНАУ разом із кураторами груп відвідали Національний академічний український драматичний театр ім. Марії Заньковецької та переглянули виставу за п’єсою «Циліндр» Едуардо де Філіппо.
Нова п’єса «Циліндр» Едуардо де Філіппо розповідає про дві італійські сім’ї, що живуть у 60-х роках минулого століття в Неаполі.
Через скруту, а точніше – великий борг за житло, пари вирішують заробляти на життя не зовсім чесно. У новій постановці, яка є комедією, автор ставить моральні питання – насамперед, чи може людина встояти перед багатством?
Проте легка комедійна основа п’єси, під якою ховається глибокий зміст, притягує та змушує замислитися над справжніми почуттями та вмінням жертвувати своїми бажаннями заради інших.
29 січня 2021 року наставниками кафедри права було проведено виховну годину у здобувачів вищої освіти спеціальності «Право» на тему «Бій за майбутнє України: 29 січня – День пам'яті полеглих у бою під Крутами».
У 1918 році біля села Крути, що на Чернігівщині, юні захисники Української Народної Республіки власною кров’ю вписали нову героїчну сторінку в історію українського визвольного руху — бій під Крутами.
Вони пішли на вірну смерть, ставши на захист своєї Батьківщини. Бій тривав лише п’ять годин. У полон було захоплено і потім розстріляно 28 юнаків. Ціною свого життя юні герої зупинили наступ ворога на два дні.
Їхня самопожертва вважається символом боротьби української молоді за незалежну Україну.
І хоч подвиг героїв Крут згодом забули більш ніж на 70 років, а їхні могили за радянських часів було зруйновано, подвиг під Крутами увіковічений у пам’яті українців.
Офіційно День пам’яті героїв Крут почали відзначати після того, як 29 січня 2007 року Президент України Віктор Ющенко підписав Указ «Про вшанування пам’яті героїв Крут».
Відвага цих студентів є прикладом для сучасних захисників нашої Батьківщини. Сьогодні наші громадяни знову змушені давати відсіч агресору, боронити власну незалежність. Сучасні українські воїни показують високий патріотизм та відданість, не шкодуючи власного життя та повторюючи подвиг героїв Крут.
Герої не вмирають, вони живуть, поки їх пам'ятають.
Слава Україні!


10 грудня відзначається Міжнародний день прав людини. У зв'язку з цим на кафедрі права відбувся круглий стіл, присвячений цьому дню. Захід відбувся в системі Zoom. В ньому взяли участь науково-педагогічні працівники кафедри права та студенти Львівського національного аграрного університету.
10 грудня 1948 року Організація Об’єднаних Націй прийняла Загальну декларацію прав людини – перший універсальний міжнародний акт з прав людини, що проголошує цивільні та політичні права і свободи особистості –  рівність всіх перед законом, право кожного на свободу та особисту недоторканність, свободу совісті та інші.
У Декларації заявлено також, що всі люди мають рівні права, які не залежать від їх раси, статі, мови, релігії тощо.
Головна мета Міжнародного дня прав людини – торжество в усьому світі понять свободи, безпеки й чесності людей у ставленні одне до одного. Сьогодні серед основних заходів, присвячених цьому дню, можна назвати засідання круглих столів, міжнародні конференції з питань дотримання прав людини, покази телевізійних програм відповідної тематики.
У Міжнародний день прав людини зазвичай згадують про механізми досягнення безпеки в суспільстві й зусилля світової спільноти щодо виховання молодого покоління у дусі дотримання прав людини.


8 жовтня 2020 року з нагоди Дня юриста на кафедрі права Львівського національного аграрного університету відбувся науково-практичний семінар «Правові засади виборчого права в Україні: історія та сучасність».
Цей захід був приурочений до місцевих виборів депутатів сільських, селищних, міських рад, а також сільських, селищних, міських голів в Україні, які цьогоріч відбуватимуться за новим Виборчим кодексом.
У семінарі взяли участь студенти та викладачі університету. Модератором семінару була завідувачка кафедри права доктор економічних наук Галина Ігорівна Грещук.
На семінарі були висвітлені історичні аспекти організації виборів до Львівської міської та обласної рад у період 1940–1991 років. Доповідач доктор юридичних наук, професор кафедри права Леонід Іванович Рябошапко наголосив на важливості цих подій для становлення незалежної України.
Представник Львівського центру безоплатної правової допомоги Христина Романівна Гаталяк проінформувала присутніх щодо нового Виборчого кодексу України та наголосила на особливостях реалізації виборчого права на прийдешніх місцевих виборах 25 жовтня 2020 р. Вона роз'яснила порядок здійснення виборчого права відповідно до нового Виборчого кодексу України та акцентувала увагу на нововведеннях, запроваджених у цьому кодексі, роз'яснила особливості форми бюлетенів на виборах 2020 року та порядок їх заповнення. Також представник Львівського центру безоплатної правової допомоги відповіла на численні запитання присутніх щодо різноманітних організаційних моментів, які стосуються реалізації виборчого права в Україні.


Актуальною темою сьогодення є здійснення аграрної реформи та прийняття законопроєкту №2178-10 «Про обіг земель сільськогосподарського призначення». Аграрний комітет парламенту підготував до другого читання законопроєкт, опрацювавши 4018 поправок на 2583 сторінках. Представники Львівського національного аграрного університету, а саме завідувачка кафедри права Галина Ігорівна Грещук, доцент кафедри права Ярина Зіновіївна Гаєцька-Колотило та президент Національної асоціації дорадчих служб України Іван Ярославович Паньків, взяли участь у телепередачі, де мали змогу донести думку аналізу важливого законопроєкту до суспільства та звернули увагу на основні моменти, які ще потрібно доопрацювати.
Загалом, згаданий законопроєкт №2178-10 потрібно аналізувати в контексті всього пакета законопроєктів, а саме №2195 – щодо електронних аукціонів, №2194 б – «дерегуляційний» законопроєкт ,  №2370 – «Про національну інфраструктуру геопросторових даних», №0858 – «антирейдерський» закон. Без цього його важко адекватно оцінити, оскільки проєкт спрямований лише на вирішення обмеженого кола завдань із запуску повноцінного ринку земель.
Особливу увагу слід також звернути на обмеження максимальної концентрації земель у власності, адже зменшення до 10 тис. га неприпустиме. Потрібно ще зосередитись на юридичних особах, які також несуть собою небезпеку невизначеності кінцевого бенефеціара, та  інших озвучених раніше важливих моментах.
Тому тільки після ретельної підготовки можна запускати ринок земель сільськогосподарського призначення в Україні.


30 жовтня 2019 року на кафедрі права відбувся науково-практичний семінар «Надання правової допомоги в Україні» за участі заступника директора Львівського центру надання безоплатної вторинної правової допомоги Христини Гаталяк. Захід відвідали представники адміністрації, завідувачі та викладачі кафедр університету, а також студенти. Науково-практичний семінар розпочався зі вступного слова першого проектора, професора В.М. Боярчука, який звернув увагу присутніх на те, що сьогодні сотні тисяч громадян в Україні зіштовхуються з потребами захисту власних прав. У таких ситуаціях вони намагаються або діяти самостійно чи через знайомих, або звертаються за правовою допомогою. Тому даний семінар є дуже актуальним.
Христина Гаталяк повідомила, що безоплатна вторинна правова допомога – вид державної гарантії, яка полягає у створенні рівних можливостей для доступу осіб до правосуддя і включає такі види правових послуг, як: захист; здійснення представництва інтересів осіб в судах, інших державних органах, у органах місцевого самоврядування, перед іншими особами; складення документів процесуального характеру. Також було надано інформацію про механізми надання безоплатної правової допомоги в Україні, хто саме і на яких умовах може таку допомогу отримати, акцентовано увагу на важливих інтернет-ресурсах, якими можуть скористатися усі охочі, щоб більше дізнатися про свої права та можливості їх захисту.
На семінарі піднімалися найактуальніші питання та проводились цікаві дискусії на дану тематику. Підсумком науково-практичного семінару став перегляд документального фільму «Боротьба за справедливість» за участі Джамали. У цьому фільмі розкривається захист прав людини, її честі та гідності.
На завершення семінару виступила завідувачка кафедри права Г.І. Грещук, яка наголосила на важливості для громадян роботи Центру надання безоплатної вторинної правової допомоги та проведення таких семінарів у майбутньому, адже ефективна реалізація прав людини залежить від правової культури, правосвідомості кожного.


17 жовтня 2019 р. студенти групи Пр-12сп та Пр-11 (спеціальність «Право») разом із куратором групи, доцентом кафедри права Б.П. Ратушною відвідали Сихівський відділ поліції м. Львова. Студенти мали змогу ознайомитись із особливостями слідчо-оперативної роботи відділу поліції, зокрема були присутніми при складанні опису речових доказів. Отриманий практичний досвід безперечно сприятиме кращому засвоєнню студентами знань з кримінального права та процесу.


8 жовтня 2019 року на кафедрі права ЛНАУ відбулася інтелектуальна гра, присвячена Дню юриста. У даному заході взяли участь студенти із різних факультетів університету. Метою заходу було закріплення  знань, вмінь та навичок із основ права; сприяння формуванню правової свідомості студентів; удосконалення вміння логічно мислити, аргументовано висловлювати свою думку.
Інтелектуальна гра складалася із 4 етапів.
Перший етап проходив за принципом брейн-рингу: команда, яка найшвидше давала правильну відповідь на запитання, отримувала перемогу.
Другий етап полягав у правильному розв’язанні ситуаційної задачі.
Метою третього конкурсу було відобразити слово з юриспруденції за допомогою навідних питань.
І на завершення було проведено конкурс капітанів на тему: «Для чого потрібні правозахисники в нашій державі?»
Всіх учасників було відзначено сертифікатами за участь у інтелектуальній грі.
З привітальним словом з нагоди Дня юриста виступила к.ф.н. А. М. Куза, в. о. доцента кафедри гуманітарної освіти, керівник підрозділу з організації виховної роботи ЛНАУ.


Шановні колеги! Прийміть щирі вітання з нагоди професійного свята — Дня юриста! Нехай на Вашому боці завжди будуть Закон, Правда та Справедливість, а творча наснага, професійний успіх і любов до своєї роботи ніколи не покидають Вас,  нехай здійснюються всі плани та задуми як на професійному, так і на життєвому шляху.


Колектив кафедри права вітає доцента кафедри, к. ю. н., обудсменку з виборчих прав Я. З. Гаєцьку-Колотило з отриманням подяки від ЛОДА за сприяння у проведенні виборчих кампаній 2019 року. Вітаємо із заслуженою нагородою і бажаємо нових досягнень.

25 вересня 2019 року доцент кафедри права економічного факультету Я.З. Гаєцька-Колотило, як експерт у сфері земельних правовідносин, була учасником семінару «Ефективне використання земельних ресурсів в об'єднанні територіальних громад». Метою даного семінару було обговорення актуальних проблем земельних правовідносин в ОТГ.
24 вересня 2019 року в приміщенні департаменту агропромислового розвитку завідувач кафедри права економічного факультету Г.І. Грещук взяла участь в круглому столі щодо обговорення законопроекту України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення», що безпосередньо стосується скасування мораторію на продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення з 01 жовтня 2020 року за певних умов. Ключовими інсайтами дискусії були умови продажу земельних ділянок сільськогосподарського призначення, захисту приватної власності, захисту орендаря як основного виробника сільгосппродукції.19 вересня 2019 року студенти групи Пр-12сп та Пр-11 спеціальності «Право» економічного факультету  разом із доцентами кафедри права Б.П. Ратушною та О.С. Руданецькою відвідали 26 міжнародний Book forum. На цьому заході студенти мали змогу  ознайомитися із багатою палітрою книжкових видань юридичної літератури.


28 травня 2019 р. на кафедрі права Львівського національного аграрного університету відбувся науково-практичний семінар на тему «Особливості реалізації права на працю в Україні».
Організатори щиро дякують усім учасникам семінару.

Powered by Web Agency